Her Çocuk Üstün Yeteneklidir – DR.Bahar Eriş

Her Çocuk Üstün Yeteneklidir

Arkadaşlar bugün sizlere benim de okuduğum ve çocuklarınızın üstün olsun ya da olmasın potansiyellerini keşfedip  onları doğru yönlendirmede  klavuz olarak kullanacağınız bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

Kitabımızın yazarı  Dr.Bahar Eriş ve adı HER ÇOCUK ÜSTÜN YETENEKLİDİR

Kimdir Bahar Eriş?

Dr. Bahar Eriş , 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi  Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olup, 1997 yılında aynı üniversitede İngilizce Öğretmenliği bölümünden pedagojik formasyon diploması almıştır.  2000- 2004 yılları arasında okul öncesi üstün yetenek eğitim programlarında öğretmenlik yapmıştır.  Boğaziçi Üniversitesinde 2004 yılından bu yana üstün yetenek eğitimi konusunda ders veren üstün yetenekli çocukların gelişimi üzerine çalışmalar düzenleyen  bir akademisyen ve yazardır.  Master Eğitimini New York Columbia Üniversitesi Teachers College’de Üstün Yetenek Eğitimi Programı’nda tamamlayarak 2005 yılında eğitim doktoru diplomasını almıştır.

Alfa Yayınları’ndan çıkan HER ÇOCUK ÜSTÜN YETENEKLİDİR kitabında Bahar Eriş,

 • Çocuklarda üstün yeteneğin nasıl keşfedileceği
 • Yeteneğin nasıl yönlendirileceği
 • Üstün yeteneğin gelişim süreci
 • 10.000 saat kuralı
 • Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nden beklentilerin ne olması gerektiği
 • Ailelerin ve öğretmenlerin neler yapabileceği
 • Üstün yetenek eğitiminde uygulanan farklı modelleri
 • IQ testlerini
 • Hiperaktif ve yanlış değerlendirmelerele hiperaktif olarak etiketlenen çocukları
 • Üstün yetenekli otistik çocukları
 • Yurtiçi ve yurtdışında üstün yetenekli çocuklarla ilgili olarak ulaşabileceğimiz kaynakları ele alarak tüm velilerin bilinçlenmesini amaçlamaktadır.

Kitapla ilgili olarak yapılan yorumlara baktığımızda kitabın bizlere sunmaya çalıştıklarını daha iyi anlayabiliriz.

Dr. Bahar Eriş’in kitabı, üstün yetenekli bir çocuğun içindeki “cevheri işleyip mücevhere dönüştürme” çabasına dönük, evrensel ilkeler ile yerel uygulamaları, olması gerekenler ile olanları, abartılanlar ile eksik bırakılanları sistematik bir şekilde ele almış. “Ev yapımı dâhi” yetiştirmek isteyenler için yeni, yaratıcı ve yararlı bilgiler içeren bir kitap. Kitabın hümanist ve eşitlikçi tavrı da ayrıca ahlaki bir alkışı hak ediyor.

Mümin Sekman, Her Şey Seninle Başlar’ın yazarı

Başarısız çocuk yoktur, yetenekleri keşfedilemeyen çocuklar vardır ve o çocuklardan birisi de sizin çocuğunuz olabilir…Hele hele çocuğunda bir ışık görüp, onu nasıl yönlendiririm çaresizliği içinde kıvranan ebeveynler için güvenilir bir yol gösterici. Eğitim sorunumuz ne zaman çözülür, çocuklarımız hak ettikleri değere ne zaman kavuşur ve en önemlisi de, ülkemiz ne zaman kalkınmış ülkeler ligine yükselir? Dr. Bahar Eriş’in elinizde tuttuğunuz bu kitabı, ne zaman milyonlarca satarsa!..

Abbas Güçlü, Milliyet köşe yazarı, Genç Bakış sunucusu

Kitapta çocuklar için olduğu kadar, yetişkinler olarak kendinizi değerlendirebileceğiniz yönlendirmeler de bulunmaktadır. Kitaptan geniş bir hedef kitle faydalanabilir; ebeveynler, öğretmenler, rehber öğretmenler ve eğitim politikalarına yön veren kişiler.

Prof. Sevda Bekman, AÇEV kurucusu, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi

Emin olun, kitabı okuduktan sonra, zeka ve yetenek konusunda bütün taşlar yerine oturmuş ve kaygılarınız azalmış olacak… Özellikle zeka testleri sonucunda, çocuğuna ‘üstün yetenekli’ tanısı almış her veliye raporla birlikte verilmesi gereken, bir başucu kitabı.

Filiz Günsür, Üstün Yetenekli Çocukların Aileleri Platformu kurucusu
(Tanıtım Bülteninden)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir