Başarıya Götüren Aile – Doğan Cüceloğlu

Başarıya Götüren Aile

Arkadaşlar, hemen hemen hepimiz kişisel gelişim kitaplarıyla biz ailelere yön göstermeye çalışan Doğan Cüceloğlu’nu tanıyoruz. Bugün sizlere özellikle çocuklarını sınava hazırlayan ailelere rehber niteliğinde olan Başarıya Götüren Aile kitabını tanıtmaya çalışacağım.

Doğan Cüceloğlu Kimdir?

1938 yılında Mersin  Silifkede  doğan Cüceloğlu, İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun oldu. Abd IIIinois Üniversitesi’nde algılama, düşünme ve iletişim alanlarını da kapsayan Bilişsel Psikoloji dalında doktorasını tamamladı. Türkiye’de Boğaziçi ve Hacettepe Üniversitelerinde görev yaptı. Fulbright bursu ile Kaliforniya Üniversitesinde ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. 1980- 1996 yılları arasında da Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde görev yaptı. 1996 yılından itibaren üniversite öğrencilerine, öğretmenlere ve işadamlarına yönelik seminerlere katılmaktadır.
Yazarın Kaleme Aldığı Tüm kitaplar

*Başarıya Götüren Aile

*Bir Kadın Bir Ses

*Gerçek Özgürlük

*İçimizdeki Biz

*İçimizdeki Çocuk

*İnsan İnsana

*İnsan ve Davranışı

*İletişim Donanımları

*Korku Kültürü

*’Mış Gibi’ Yaşamlar

*’Mış Gibi’ Yetişkinler

*Onlar Benim Kahramanım

*Savaşçı

Cüceloğlu Başarıya Götüren Aile kitabında; zaten sınav stresinde olan çocukların aynı stresi yaşayan anne babalarına streslerinden arınıp, kendilerini değiştirerek sınava girecek olan çocuklarını nasıl doğru yönledirebileceklerini sade ve yalın bir dille anlatıyor. Yazar kitapta;

*Çoçuğu sınava girecek olan anne babaların kaygı ve öfkelerini dizginleme,

*Başarıdan neler anlamalıyız,

*Sorumluluğun bilincinde olmak,

*İnsan beyninin çalışma prensibi,

*Çok çalışmak mı, etkili ve verimli çalışmak mı?

*Ders çalışma stratejileri,

*Destekleyen ve köstekleyen aile ortamı,

*Çocuğun başarısını desteklemek için neler yapılmalı?

*Yaşam başarısı gibi konulara değinerek, tüm aile bireyleri ve aynı zamanda da öğretmenler için klavuz niteliğindeki bilgileri okuyucularıyla buluşturuyor.

Kitabın Arka yüzünde yazılan yazı ise bize tamamen kitabın içeriği hakkında ipucu sunuyor.

Bu kitap, çocuğunun başarılı olması için, “Çok çalış oğlum/kızım,” demenin ya da tüm maddi olanaklarını seferber etmenin ötesinde bir şeyler yapmak isteyen anababalara yol göstermek amacıyla yazıldı.

Her anababa, okul başarısı için çocuğuna yardımcı olmak ister. Ama öğrenme sürecinin bilimsel temellerini kavramadan atılacak her adım, iyi niyetli de olsa, çocuğu engelleyebilir.

Başarıya Götüren Aile, sınav döneminde çocuklarına destek olmak için doğru ve etkili yöntemler arayan tüm anababalara kılavuzluk edecek.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir