Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği Yayımlandı.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği Yayımlandı.

2006 yılında yayımlanmış olan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nin, günün değişen ihtiyaçları ve sunulan hizmetlerdeki gelişmeler doğrultusunda güncellenmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda güncelleme çalışmaları tamamlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği 07.07.2018 tarih ve 30471 sayılı Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni yönetmelik, özel eğitim ihtiyacı olan bireyler için erken çocukluktan başlayarak eğitim kademelerinin tamamını kapsayan ve kaynaştırma/bütünleştirme uygulamaları ile birlikte eğitsel tanılama ve değerlendirme süreçlerini de içeren konularda iyileştirici ve kolaylaştırıcı bir hizmet modeli ile hazırlanmıştır.

Yönetmelikte özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitime erişimlerinin kolaylaştırılması sağlanarak daha kapsayıcı bir eğitim yaklaşımı benimsenmiştir. Kısa bir süre önce yayımlanan Özel Eğitim Öğretim Programlarının etkili ve verimli bir şekilde sunulmasına yönelik düzenlemeler de yeni yönetmelik kapsamında gerçekleştirilmiştir. Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın mümkün olan en erken yaşta eğitime dâhil edilmeleri ve daha sistematik ve izlenebilir politikalar belirlemeye yönelik düzenlemeler içermektedir.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği´nin öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

Yönetmelik için tıklayınız.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir