Uzay Poster Yarışması

Uzay Poster Yarışması

Yarışmanın Tanımı

 

 

APRSAF-24; Japonya Uzay Ajansı ( JAXA ) ve Hindistan Uzay Ajansı (ISRO) tarafından 14 – 17 Kasım 2017 tarihlerinde Bengaluru, Hindistan da organize edilecektir.Asya-Pasifik Bölgesel Uzay Ajansları Forumu (APRSAF); APRSAF-24’ün bir parçası olarak çocuklar için ” Poster Yarışması ” organize edilecek; Poster Yarışmasıyla, çocukların hayal gücünün gelişmesi, yaratıcılıklarının artması ve sanatsal ortamda fikirlerini sunmaları için fırsatlar sağlanacaktır. Aynı zamanda, gençler arasında Uzay Teknolojileri ve Biliminde farkındalığın ve ilginin artırılması amaçlanmaktadır.

Bu yıl düzenlenecek poster yarışmasının konusu “UZAY” Birleştiren Tema ( İnsanları, Ülkeleri, Toplumları ) olarak belirlenmiştir.

Yarışmanın Kapsamı
Çizim/Resim minimum A3 boyutu kağıda .8 297 x 420 mm ) ve maximum A2 boyutu kağıda ( 420 x 594 mm ) yapılmalıdır.

Çizim/Resim için; kurşun kalem, boya kalemi/pastel boya, yağlı boya, bilgisayar çizimleri, vb. kabul edilebilir araçlar olarak tanımlanmıştır. Ancak; fotoğraflar, teller ve diğer 3D nesnelerin kullanılması kabul edilmeyecektir. Tamamlanan çalışma, düz bir kağıt parçası olmalıdır.

Çizim/Resim herhangi bir slogan içermemelidir. Çizim/Resim özel bir bireyi, organizasyonu, ülke ya da marka adını tasvir etmemeli veya herhangi bir dini tema taşımamalıdır. Bu kısıtlamalardan herhangi birisini ihlal eden poster ödül için oylama sürecine dahil edilmeyecek ve yarışmadan diskalifiye edilecektir.

Her bir Çizim/Resim kağıdının arka yüzüne katılımcıların / katılımcının adı ve ülkesi ingilizce olarak yazılmalıdır.
Poster Yarışması; 31 Aralık 2017 itibariyle 8 – 11 yaş gruubnda olan çocukların katılımına açıktır.

Bir poster, tek bir öğrenci veya maksimum iki kişilik bir grup tarafından yapılıp yarışmaya teslim edilebilir.

Yarışmaya katılacak her ülke, ülkesindenki en iyi 3 posteri seçecek ve bu posterleri, Uzay Eğitimi Çalışma Grubu Sekretaryasında mevcut olan “Tamamlanmış Grid Formu” ile birlikte yerel düzenleyiciye iletecektir.

Yarışmanın Duyurulması
Yarışmanın duyurusu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacaktır.

Değerlendirme ve Jüri
Yarışmaya katılan tüm öğrenciler eserlerini okullarına iletecek; İlçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenecek en fazla 3 eser İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilecek, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ise belirleyecekleri 1 ( bir) eseri en geç 1 Ağustos 2017 tarihine kadar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne göndereceklerdir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce oluşturulacak jüri tarafından 12 Eylül 2017 Salı günü değerlendirmeler yapılarak ülkemizi temsil edecek 3 eser tutanakla tespit edilecektir.

Katılım Tarihi
Eserlerin en geç 1 Ağustos 2017 tarihine kadar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde olacak şekilde sürecin planlanması yapılmalıdır.

Ödüller
Ülke çapında seçilecek her 3 eser sahibine 1 katılım belgesi ve 1 plaket i8 2 kişilik gruplar olması halinde 1’er katılım belgesi ve 1’er plaket verilecektir. En çok oyu alan postere Asya-Pasifik Bölgesel Uzay Ajansları Forumu tarafından “En İyi Poster Ödülü” ikinci ve üçüncü seçilen posterlere de ” Özel Poster Ödülü ” verilecektir. Ayrıca, JAXA ve ISRO temsilcilerinin kararıyla verilecek olan JAXA ve ISRO ödülleri de olacaktır.

Diğer Hükümler
Gönderilen tüm Çizim/Resimler sahibinin kendi malıdır, yine de APRSAF sekretaryası ve Uzay Eğitimi Çalışma Grubunun hem yayınlarında hem web sitesinde, hem de uzay eğitimini geliştirmekle sınırlı kalmak üzere diğer bilgilendirme araçlarında kullanabileceklerdir.

İletişim:
Ayşe Olgun : 312 2031000/3722
Oktay Şahin : 312 2031000/3736
basvuru formu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir