Dikkat Eksikliğinde Doğru Ve Yanlışlar

Dikkat Eksikliğinde Doğru Ve Yanlışlar

Arkadaşlar Asila Danışmanlık Merkezi tarafından hazırlanan yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

Yanlış : İrade sorunu, sorumsuzluk , aymazlık, umursamazlıktır.
Doğru : Beynin yönetim sistemlerindeki kimyasal bir sorundur. Bireyin sadece iradesi ile çözümlenemez.
Yanlış : Hiperaktif olmak ya da birilerini dinleyememek ve basit bir motivasyon eksikliğidir.
Doğru : Odaklanma, planlama, motivasyon, duygusal değişim hafıza ve beynin yönetim sisteminin diğer işlevlerini kapsayan karmaşık bir rahatsızlıktır.
Yanlış : Beyni çok çalıştığından dolayı bu çocukları sakinleştirmek için ilaç verilmelidir.
Doğru : Beynin yönetim ağlarının çalışması. Dikkat Eksikliğinin tipik özelliğidir. Etkin ilaç tedavisi canlılığı arttırır ve beynin yönetim sisteminin içindeki iletişimi iyileştirir.
Yanlış : Çocukken Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konmazsa yani etiketleme olmazsa yetişkinlik döneminde böyle bir sorunla karşılaşılmaz.
Doğru : Tanılanmamış Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan yetişkinler, hayatları boyunca yaşadıkları kronik zorlukları tembellik veya motivasyon eksikliği gibi karakter hatalarından kaynaklandığını düşündükleri için yardım alma şansları da ortadan kalkar.
Yanlış : Herkes dikkat eksikliği belirtilerine sahiptir, zeka seviyesi yüksek olanlar  bu zorluklarla başedebilir.
Doğru : Dikkat eksikliği her zeka düzeyindeki insanı etkiler. Olması gereken performansın altında kalmasına sebep olur.
Yanlış : Bir kişide hem dikkat problemi, hem de depresyon, endişe veya diğer psikiyatrik problemler olamaz.
Doğru : Dikkat problemi olanlarda başka bir psikiyatrik bozukluğun veya öğrenme bozukluğunun olma olasılığı, diğer pek çok insana kıyasla altı kat daha fazladır. Dikkat problemi, genellikle diğer bozukluklar ile beraber görülür.
Yanlış : Dikkat Eksikliği ilaçlarının, özellikle çocuklar tarafından kullanıldığı takdirde, uzun vadede madde kullanımı ve diğer sağlık sorunlarına yol açma olasılığı vardır.
Doğru : Dikkat problemi tedavisi için uygun ilaçları kullanmanın riski en alt düzeydedir, buna karşın dikkat tedavisi için ilaç kullanmamanın riskleri çok büyüktür. Dikkat tedavisinde kullanılan ilaçlar, herhangi bir bozukluk için üzerinde en fazla araştırma yapılmış ilaçlardır.
Yanlış : Dikkat problemi, kişinin hayatına çok da fazla zarar vermez.
Doğru : Tedavi edilmeyen veya yetersiz düzeyde tedavi edilen dikkat sendromu, kişinin öğrenmesinde, aile yaşamında, eğitiminde, iş yaşamında, sosyal etkileşimlerinde ve güvenli şekilde araba kullanmasında şiddetli bozukluklara yol açar. Buna karşın, yeterli tedavi olan dikkat problemi olanların çoğu, işlevlerini oldukça iyi bir şekilde yerine getirirler.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir