Üstün yetenekli / özel yetenekli çocuk kimdir?

 Üstün yetenekli / özel yetenekli çocuk kimdir?

Sevgili anneler, babalar, öğretmenler merhaba… Çocuğumuzda, öğrencimizde yaşıtlarından farklı davranışlar gördüğümüzde zamane çocuğu işte, derken bir yandan da aklımızın bir köşesinden  mutlaka geçmiştir; acaba çocuğum/öğrencim üstün yetenekli mi diye… Şunu da unutmayalım ki, tüm çocuklar yeteneklidir, önemli olan onların yeteneklerini ortaya çıkarabilmektir.

Akranlarına göre hayal gücü ve yaratıcılık yönü güçlü, zihinsel yetenekleri yüksek, öğrenme kabiliyeti hızlı, liderlik vasfı taşıyan, problemler karşısında pratik çözümler bulan, keşif ve icat yeteneği olan, sanat dallarında yetenek gösteren, sportif yetenekleri yüksek olan çocuklar üstün yetenekli / özel yetenekli çocuklar olarak tanımlanır. Bu çocuklar yapılan zeka testlerinden 130 ve üzeri puan alan çocuklardır.

Bazı çocuklar ise normal zekanın üzerinde ancak üstün zeka olarak değerlendirilen değerlerin altında yer alırlar, bu tarz çocuklar parlak çocuklardır. Bu çocuklar derslerinde çok üstün başarı gösterip ödevlerini zamanında yaparlar. Öğretmenlerini can kulağıyla dinlerler ve öğretilenleri kolaylıkla algılarlar.

Parlak çocuk ve üstün yetenekli çocuk arasında farklar vardır.
-Üstün yetenekli çocuk büyük bir merak içinde soru sorarken, parlak çocuk konularla ilgilidir ve soruların cevabını bilir.
-Üstün yetenekli çocuk saçma olarak nitelendirilen garip düşüncelere sahipken, parlak çocuk parlak düşünceleriyle karşımıza çıkar.
– Üstün yetenekli çocuk öğretmenini dinlemez görünür, hareket halindedir anacak sorulan sorulara doğru yanıt verir, parlak çocuk ise çok çalışır.
-Üstün yetenekli çocuk soruları sorgularken, parlak çocuk sorulara cevap verir
– Üstün yetenekli çocuk konular hakkında düşüncelerini açıkça söylerken duygusal tepkiler verir ancak parlak çocuk konuları ilgiyle dinler.
– Üstün yetenekli çocuk bir çok farklı konu hakkında bilgiye sahipken, parlak çocuk çok kolay öğrenir.
-Üstün yetenekli çocuk 1-2 tekrardan sonra ustalaşırken, parlak çocuk aynı seviyeye ulaşmak için 8-10 kez tekrar yapar.
– Üstün yetenekli çocuk yaşça büyük kişilerle iletişim kurmaktan keyif alırken, parlak çocuk yaşıtlarıyla mutlu olur.
– Üstün yetenekli çocuk için proje tasarlamak ne kadar büyük zevkse, parlak çocuk için ödevlerini bitirmek daha önemlidir.
-Üstün yetenekli çocuk yeni tasarımlar yaparken, parlak çocuk ayrıntılarıyla hatasız kopyalama yapar.
– üstün yetenekli çocuk verilen bilgileri kendine göre değerlendirip değiştirirken, parlak çocuk bilgiyi olduğu gibi kabullenir.
-üstün yetenekli çocuk sürekli olarak kendini eleştirir öğrendiklerini sorgular, parlak çocuk ise öğrendiklerinden memnundur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir