Uslu Çocuk Olmanın Tehlikeleri

Uslu Çocuk Olmanın Tehlikeleri

Ödevlerini vaktinde yaparlar; el yazıları düzgündür; odalarını derli toplu tutarlar; genellikle biraz utangaçtırlar; ebeveynlerine yardım etmek isterler; bisikletle yokuş aşağı giderken frene basarlar.

Çok acil sorunlara yol açmadıklarında uslu çocukların hiçbir sorunları olmadığını varsayabiliriz. Onlar özel bir ilgiye ihtiyaç duymazlar; o ilgi altgeçit duvarlarına grafiti yapan çocuklar içindir. İnsanlar, kendilerinden beklenen her şeyi yaptıkları için uslu çocukların hayatında her şeyin yolunda olduğunu sanırlar.

Elbette bu başlı başına bir problem. Uslu çocukların gizli kederleri – ve gelecekte yaşayacakları zorluklar – içlerindeki aşırı derecede itaatkar olmak ihtiyacıyla başlar. Uslu çocuklar kaderin bir cilvesi olarak doğalarında başka türlü bir eğilim olmadığı için değil; başka bir seçenekleri olmadığı için iyidirler. Onların iyiliği bir seçimden ziyade bir gerekliliktir.

Uslu çocuklardan çoğu daha fazla karmaşa ve sorunla başa çıkamayacaklarını açık bir şekilde ortaya koyan yorgun ve depresif ebeveynlerine duydukları sevgiden dolayı uslu dururlar. Veya mükemmel durumdan daha azı karşısında feci halde korkutucu olan şiddete eğilimli ve öfkeli bir ebeveyni sakinleştirmek için uslu davranıyor olabilirler. Belki de ebeveyn o kadar meşgul ve telaşlı ki çocuk yalnızca çok uslu olarak onların ilgilerinden bir kırıntı elde etmeyi umabiliyordur.

Ancak bu kadar zorlayıcı duyguların bastırılması durumu kısa vadede memnun edici bir itaat meydana getirse de hayatın ilerleyen yıllarında muazzam miktarda zorluk ortaya çıkaracaktır. Tecrübeli eğiticiler ve ebeveynler aşırıya kaçan nezaketin işaretlerini saptayabilmeli ve oradaki tehlikenin farkında varmalıdırlar.

Uslu çocuk gereğinden fazla sır tutmaya başlarlar ve rağbet görmeyen ama önemli şeylerin korkunç habercileri haline gelirler. Güzel sözler söylerler, seyircilerinin beklentilerini karşılama konusunda uzmandırlar ama gerçek düşünceleri ve hisleri gün yüzüne çıkmaz ve bu da psikosomatik belirtiler, seğirmeler, ani çıkışlar ve ateşli bir karamsarlık meydana getirebilirler.

Uslu çocuğun rahatsızlığı başkalarının onların kötü davranışlarını hoş gördüğü bir deneyimlerinin olmamasından kaynaklanır. Sağlıklı çocuğa tanınan hayati avantajları kaçırmışlardır, yani kıskançlıklarını, açgözlülüklerini, bencil yönlerini gösterme ama buna rağmen hoş görülme ve ne olursa olsun sevilme avantajını.

 

İş yerinde, iyi yetişkin de sorunlar yaşar. Bir çocuk olarak, kuralları izlerler; hiçbir zaman sorun çıkarmazlar ve kimseyi rahatsız etmemeye dikkat ederler. Fakat kuralları izlemek yetişkinlerin dünyasında sizi bir yere getirmez. İlginç olan, yapmaya değer ya da önemli olan neredeyse her şey bir miktar muhalefet içerir. Parlak bir fikir her zaman belirli insanları hayal kırıklığına uğratıp yine de dikkate almaya değer olabilir. İyi çocuk vasatlığa ve verimsiz bir şekilde insanları memnun etmek için koşmaya mahkumdur.

Doğru şekilde olgunlaşmak insanın kendi karanlık yönüyle, karmaşıklığıyla ve tutkusuyla açık, korkusuz bir ilişki içinde olmakla mümkündür. Bizi mutlu eden her şeyin başkalarını memnun etmeyebileceğini ya da toplum tarafından “hoş” karşılanarak onurlandırılmayabileceğini fakat buna rağmen keşfetmeye ve tutunmaya değer olabileceğini kabul etmeyi gerektirir.

İyi olma arzusu dünyadaki en güzel şeylerden biridir ama gerçekten iyi bir hayat sürmek için bazen (uslu çocuğun standartlarına göre) cesurca kötü olmaya ihtiyacımız var.

Kaynak: http://cocuklaringelisimi.com/2017/09/12/uslu-cocuk-olmanin-tehlikeleri/

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir