Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesi

Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesi

“Ünlü fizikçi Richard Feynman’ın hedeflerine giden yolda, ona eşlik eden tez danışmanı olmasaydı Nobel Ödülü’nü alabilir miydi ?”

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle “Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı” kapsamında gerçekleştirilen “Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı Projesi” özel yetenekli çocuklarımızın yetenek alanlarıyla ilgili gelişim süreçlerini bir mentor danışmanlığında somut çıktılara dönüştürmeyi hedeflemektedir. Projemizde, seçilmiş öğrenci ve akademisyenlere etkili menti ve mentor olmalarını sağlayacak bir eğitim verilmesinin ardından menti ve mentorlerin uyumları gözetilerek eşleştirilmeleri sağlanacaktır. Bu seçim sonrasında menti ve mentor iletişime geçerek mentinin ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda yeni projelerin hayata geçirilmesi ve özel yetenekli çocuklarımızın kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amaçlanan sonuçlarımızdandır.

Projemizin Amaçları

 

  • Sahip oldukları özel yeteneklerinden dolayı yetenek ve becerilerinin desteklenmesine ihtiyaç duyan özel yetenekli çocukların bütüncül bir hizmet yaklaşımıyla yeteneklerinin desteklenmesi.
  • Özel yetenekli çocuklar için üst düzey bilgilerin ve yeteneklerinin geliştirilmesi adına uygulamalı mentorluk eğitimlerinin kullanılacağı, ailelerinin bilinçlendirileceği ve kapasitelerini geliştirecek öğretmenlerinin mentor olarak yetiştirildiği Ulusal Yetenek ve Mentor Ağının kurulması.
  • Özel zeka testlerinden geçmiş, 12-17 yaş arasında ki özel yetenekli çocuk ve gençlerin; Akademisyenlerle buluşturularak yetenek, ilgi, beceri ve kapasitelerine göre ortak çalışmalar yapmalarına imkan hazırlanması.
  • Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı programı kapsamında farkındalık temelli eğitimler, mentorluk eğitimleri, pozitif psikoloji temelli eğitimlerin profesyonel stüdyoda hazırlanarak kendilerine, ailelerine ve eğitmenlerine gerekli danışmanlık hizmetlerinin verilmesi.
  • Başta Üsküdar Üniversitesi olmak üzere, ortak olduğumuz üniversitelerle birlikte İstanbul’daki üniversitelerde mentorluk birimlerinin kurulması ve bu birimlerde üniversitelerde çalışan akademisyenlerin özel yetenekli çocukların kapasite ve yetenekleriyle ile ilgili farkındalık kazandırılması.
  • Özel yetenekli çocukların ailelerine, kendilerine ve onları yetiştirecek olan eğitmenlerine bütüncül ve adil bir hizmet sunmak amacıyla kurulan Ulusal Yetenek ve Mentor Ağında birbirleriyle iletişimde olmalarının sağlanması.

 

 

Proje Hedef Kitlesi

 

  • İstanbul Üsküdar Bölgesinde Özel Zeka Testlerinden geçmiş, 12-17 yaş arasında ki Özel Yetenekli çocuk ve gençler.
  • Seçilen özel yetenekli çocukların aileleri.
  • Başta İstanbul üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul Şehir Üniversitesinde ki 5600 akademisyen olmak üzere İstanbul’daki üniversitelerde görevli tüm akademisyenler.
  • İstanbul’daki Milli Eğitim okullarında görev yapan başta rehber öğretmenler olmak üzere tüm öğretmenler.

 

 

Ayrıntılı Bilgi için TIKLAYINIZ.

 

3 Yorumlar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir