Özel Yetenekli / Üstün Çocukların Ailelerine Öneriler

Özel Yetenekli / Üstün Çocukların Ailelerine Öneriler

Özel yetenekli çocuklar olağan dışı potansiyele sahiptirler.  Yaşı kaç olursa olsun bütün özel yetenekli çocukların yeteneklerini, kapasitelerini geliştirmek ve içlerindeki potansiyeli verime dönüştürmek  için ailelerinin desteklerine ihtiyaçları vardır. Bu aşamada, aileler çocuklarına nasıl davranmalıdır?, sorusu karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle aileler çocuklarını birey olarak görmelidirler. Özel yetenekli çocukların sahip oldukları potansiyeli en etkin şekilde açığa çıkarmaları için anne, baba, kardeş ve ailenin diğer üyelerinin bu çocukları anlamaları ve onları olumlu yönde yönlendirmeleri  çok önemlidir. Bunun için de çocuklarla birlikte kaliteli zaman geçirmeli ve çocukların oyunlarına dahil olmaları gerekmektedir. Aile ortamında özel yetenekli çocukların bireysel olarak kendilerine değer verildiğini hissetmeleri sahip oldukları potansiyeli dışa vurmalarındaki en büyük etkenlerden biridir.

Birlikte etkinlikler yapmak özel yetenekli çocukların gelişiminde büyük rol oynar. Çocuklara kitap okumak, müze gezileri düzenlemek, açık hava gezilerine katılmak , çocuğu doğada tanımaya çalışmak onların zihinsel uyarımlarına cevap vermek açısından önemlidir.

Özel yetenekli çocuğa karşı sabır göstermek karşılaşılan problemlerin çözülmesinde başarıya ulaşmanın anahtarıdır. Özel yetenekli çocuklar karşılarına çıkan problemler karşısında başarıya ulaşsalar dahi sürekli cevabı sorgularlar. Bu nedenle çocuklara sabırla farklı çözüm yolları ve stratejiler gösterilmelidir. Aceleci olan bu çocuklar çözemedikleri sorular karşısında yılgınlığa uğrayarak çözemiyorum, çözmek istemiyorum gibi bahanelerle problemden uzaklaşmak isterler. Bu problemlerin çözüm stratejilerini öğrendiklerinde bu stratejileri geliştirmek için veri toplamaya başlarlar. Verileri çok iyi analiz ederek yanlışlarını bulmayı ve çözüme ulaşmayı sabır gösterdiklerinde ve sabır gösterildiğinde öğrenirler. Kendilerine göre farklı alternatif ve strateji geliştirebilirler.

 

Özel yetenekli çocuklar olaylar karşısında akıllarına gelen ilk düşünceyi pat diye söylerler, akıllarından geçen hareketi doğru yanlış demeden yerli yersiz uygularlar.  Düşünmeden hareket eden yapılarını düzeltmek için ailelerin çocuğun hareketlerini olumlu ya da olumsuz yönlerini gözden geçirmelerini sağlamada yardımcı olmaları gerekmektedir. Aileler bir olay karşısında neden bu şekilde tepki verdiğini öğrenmeli çocuğa başka ne tür tepkiler vermesinin doğru yada yanlış olacağı konusunda sorular sorarak öğretmelidirler. Çocuğun zengin alternatif çeşitleriyle donatılması düşünmeden hareket etme dürtüsünü kontrol etmede yardımcı olacaktır.

Ailelerin çocukları için yapacağı en büyük yardımlardan biri de; çocukların anlayarak ve diğerlerini empati kurarak dinlemelerini öğretmektir. Başarılı insanların formülü karşısındaki kişiyi dinlemek için harcadıkları enerji ve zamanda saklıdır. Empati kurmak çocuğun arkadaşlarıyla iletişiminde çıkabilecek sorunları en aza indirdiği gibi problem çözme ve anlaşma kabiliyetlerinin de artmasını sağlar. Eğer sen arkadaşının yerinde olsaydın ne hissederdin, gibi sorular çocuğun empati gücünü arttırmaya yardımcı olur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir