Özel Yetenekli Öğrencilerle Gökyüzü Keşfi

Özel Yetenekli Öğrencilerle Gökyüzü Keşfi

Arkadaşlar çocuklarımız için çok eğlenceli ve ilgi çekici bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.

GÖKYÜZÜ KEŞFİ

“ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERLE GÖKYÜZÜ KEŞFİ” projesi İstanbul Ticaret Odası Bilim ve Sanat Merkezi tarafından yürütülen ve TÜBİTAK’ın 4004 –“ Doğa ve Bilim Okulları” proje kategorisinde desteklediği bir projedir.

İTO Bilim ve Sanat Müdürü Timuçin Şensu yürütücülüğündeki bu proje çerçevesinde hedef kitle olarak belirlenen üstün yetenekli tanısı almış 5 Sınıfa devam etmekte olan ortaokul öğrencilerinin Astronomi ve Uzay eğitimiyle bilimsel düşünme potansiyellerini arttırmaktır. Öğrencilerin bireysel ve grup çalışmaları ile yaparak ve yaşayarak öğrenme ve uygulama imkânı olacaktır. Projeyle, öğrencilerin astronomi ile ilgili teknolojik gelişmelere ilgilerinin artacağı ve yaratıcılık becerilerinin gelişeceğine inanılmaktadır. İstanbul ve Aydın İllerinden özel yetenekli 5. Sınıf ortaokul öğrencilerin projeye katılmak için başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Ücretsiz olan projeye katılım için başvuru son tarihi:

Projenin Amacı Nedir ?

Bu projenin amacı, Astronomi ve Uzay eğitimiyle öğrencilerin bilimsel düşünme potansiyellerini arttırmaktır. Bu amaçla, Milli Eğitim Bakanlığının tanılama testleri ile üstün/özel yetenekli birey tanısı almış ve Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM) eğitimine devam eden beşinci sınıf öğrencilerine beş gün sürecek eğitimle astronomi bilimine karşı öğrencileri bilinçlendirecek, gökyüzü gözlemleri ile güneş sistemini tanıtacak, teleskop kullanmalarını sağlayacak etkinlikler yaptırılacaktır.

Astronomi alanında düzenlenen eğitimlerin ve kullanılan araç-gereçlerin yüksek maliyetleri sebebiyle öğrenciler bu alanı yeterince tanıyamamaktadırlar. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Bilim ve Sanat Merkezi olarak özel yetenekli öğrencileri gökyüzüyle tanıştırarak, bu ihtiyacı karşılamayı hedeflemekteyiz.

Hedef Kitle 

  • Projenin hedef kitlesi İstanbul ve Aydın İli genelindeki üstün yetenekli olarak tanılanmış 5. Sınıf ortaokul öğrencileridir.
  • Çalışma 30 üstün yetenekli öğrenci ile gerçekleştirilecektir. Bu öğrencilerin tamamı 5 gün boyunca her gün eğitime katılacaktır.
  • Üstün yetenekli öğrenciler başvurularını proje web sayfası üzerinden hazırlanan formu doldurarak veya şahsen başvurarak yapacaklardır
  • Öğrencilerin seçimi sırasında, öğrencilerin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri olmaları veya MEB Rehberlik Araştırma Merkezlerinde kabul edilen zekâ testlerinden birisinde “Üstün Zekâlı” tanısı alabilecek bir rapora sahip olma ve daha önce TÜBİTAK 4004 projesine katılmama ön şartı aranacaktır.
  • Başvuru sayısının istenenden fazla olması durumunda, eğitime katılacak öğrenciler kura yöntemiyle belirlenecektir.
  • Etkinlikler 11-12-13-14-15 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Başvuru

  • Kabul edilen öğrenciler devam ettikleri Bilim Sanat Merkezinde öğrenci olduklarına dair belge veya Rehberlik Araştırma Merkezinden test raporunu getirmeleri gerekmektedir.
  •  Projeye katilacak ogrencilerin daha once TUBITAK “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” na katilmamis olmasi gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir