Öğrenme Stili

Çocuğunuzun Öğrenme Tarzını Test Edin..

Arkadaşlar Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz’ın yazısını sizlerle paylaşıyorum.

Her baba çocuğunun ders yapış şeklinden rahatsızlık duyar. Ya kısa süre çalışıp sık sık mola vermesinden, ya müzik dinleyerek çalışmasından ya da sürekli sessizlik istemesinden sitem ederler. Aslında çocuğunuz öğrenmesini hızlandıran yöntemleri bulmaya çalışıyor olabilir. Belki de çocuğunuzun öğrenme tarzını öğrenerek ona daha fazla yardımcı olabilirsiniz.

Öğrenme stili kavramı 1960 lar dan beri tartışılan bir konudur. Her kişi farklı şekilde öğrenir felsefesine dayalı olan bu teoride çocukların erken dönemde tarzlarını belirlemenin ileriki yaşantılarını olumlu etkilediği düşünülmektedir.

4 farklı öğrenme tarzı vardır.

İşitsel öğrenenler
Görsel öğrenenler
Dokunsal öğrenenler
Kinestetik öğrenenler

İşitsel öğrenen çocuklar; iyi dinleyen, ezberi kuvvetli, esprili, okumayı pek sevmeyen, konuşurken sesini ayarlamakta zorlanan, yabancı dile daha yatkın çocuklardır. Çocuğunuzda bu özellikler daha baskın ise,

Kitap okuması konusunda aşırı baskı yapmak yerine beraber özetleme ya da akılda kalıcı ana fikirler hakkında tartışın.

Size sesli kitap okumasını isteyin.

Okuma zevkini kazandırmak için ufak oyunlar oynayın. Belirlenen parçayı ya da hikayeyi en iyi kim okudu? Yarışması düzenleyerek sonuna ufak ödüller koyabilirsiniz.

Eğer müzikle, sesli bir ortamda çalışmak istiyorsa zorlamayın. Bırakın sevdiği bir müzik ile ders çalışmasına fırsat verin.

Görsel öğrenen çocuklar, görsel hafızaları kuvvetli, hayal etmeyi seven, kişilerin ve nesnelerin şekline, rengine önem veren, sessizliği ve yalnız kalmayı seven, dinleme ile ilgili işlerde çabuk sıkılan çocuklardır. Çocuğunuzda görsellik baskın ise,

Çalışma ortamını kendisinin ayarlamasına izin verin. Masasını, dolabını ya da çantasını hazırlama şeklini ona bırakın. Size dağınık gelen bu durum onun özel alanını oluşturuyor olabilir.

Renkli fosforlu kalemler, renkli ayraçlar ya da bloknotlar alın. Dersiyle ilgili notları, kendi için önemli olan hususlar için bunları nasıl kullanacağını öğretin. Ders programını renkli kağıtlara yazması, kitaptaki önemli noktaları renkli kalemle çizmesi ya da renkli ayraçlarla kodlama yapabileceğini fark ettirin.

Sessiz ve yalnız başına çalışma konusunda ısrarcıysa müdahale etmeyin.

Ona çok uzun arka arkaya sıralanmış emir cümleleri ile konuşmayın. Kısa, net ve basit ifadeler kullanın.

Dokunsal öğrenen çocuklar, dokunmayı temas etmeyi seven, çalışırken eli ayağıyla bir şeylerle oynayan, sarılmayı öpmeyi seven, deneysel çalışmalara fen ve doğa konularına yatkın çocuklardır. Çocuğunuzun dokunsallığı kuvvetli ise;

Çalışmalarında daha çok görselliği kullanın. Resim, maket, projeksiyon yada video..
Çalışmalarını olabildiğince deneysel, uygulamalı yapmaya çalışın. Hatta mümkünse bilgisayarı bu anlamda aktif kullanıp, derslere uygun eğitici cd? ler alarak çalışmalarını destekleyebilirsiniz.
Performans ve proje çalışmalarında övün, destek olun yönlendirin.
Müzik öğretmeni ile görüşüp hangi müzik aletini çalmaya yatkın olduğunu öğrenin.

Kinestetik öğrenen çocuklar, hareketi seven, pasif olmayı sevmeyen, atak, deneme yanılma ile öğrenen, vücut dilini kullanan, mimikleri jestleri kuvvetli, yazı yazmayı sevmeyen, taklit yeteneği kuvvetli çocuklardır. Çocuğunuzun kinestetik yanı kuvvetli ise,

Çalıştığı konular hakkında deneysel çalışmalar yapmasına fırsat verin,
Dikkati çabuk dağıldığından çalışma ortamının gürültüden, aşırı ışık ya da sıcak olmasından kaçının,
Eleştirmek yerine övgü cümleleri ve ödüllendirmeye ağırlık verin.
Okulda drama, tiyatro vs.. gibi aktivitelerde görev alması konusunda teşvik edin.
Akademik beceriler konusunda aşırı baskı ve zorlamadan kaçının.

Çocuğunuzun öğrenme stilini fark etmeniz onu doğru yönlendirmeniz açısından önemlidir. Unutulmaması gereken çocuğunuzun sizin beklentilerinizle çalışması değil, kendine uygun çalışma tarzını belirleyerek öğrenmesini daha kalıcı hale gelmesidir.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir