Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Akıl Oyunları

Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Akıl Oyunları

Arkadaşlar Akıl ve Zeka oyunları Eğitmeni ,Üst Kademe Satranç Antrenörü ve Spor Koçu TURGAY ÜLKER’in yazısını sizlerle paylaşıyorum.

Akıl oyunları esasen kağıt ve kalemle çözülebilen bulmacalar için genel anlamda kullanılan bir terimdir. Akıl oyunları sayılar ve harflerle türetilmiş bir çok oyunu içermektedir. Genel bir tanımalama yapmak gerekirse herhangi bir özel bilgi ve beceri gerektirmeden, verilen ip uçlarıyla akıl yürüterek çözülebilen problemlere AKIL oyunları denmektedir.

İşin içinde sayılar olunca çoğu kişi bu tip bulmacaları çözmek için ileri düzeyde matematiksel beceri gerektiğini düşünür. Oysa bu, büyük bir yanılgıdır. Dikkat ederseniz akıl oyunlarının tanımını yaparken özel bir bilgi ve beceri gerektirmeden verilen ip uçlarından hareket ederek sonuca varmak için akıl yürütmemiz gerekmektedir. Bu şekilde kolayca sonuca varılabilmektedir. Sudoku gibi bir çok akıl oyunu bulmacasında üstün bir matematiksel becerinin önemi yoktur. Sayı saymasını bilmeniz yeterlidir. Ama çözüm için verilen bulmacaya dikkatinizi iyice vermeniz gerekir.Bunun için soruyu iyi incelemek, istenenin iyi anlamak ve konuya yoğunlaşarak çözümler üretmek gerekir. Bu nedenle akıl oyunları çocukların algılarının ve hafızasının geliştirilmesi, güçlendirilmesi için kullanılabilinir.

Ana okulundan itibaren tüm çocukların yaşına uygun değişik şekillerde kullanılabilecek akıl oyunları mevcuttur. Değişik renkler ve şekillerle türetilmiş basit şekillerle sudoku gibi değişik akıl oyunları ana okulu öğrencisine bile kolaylıkla öğretilebilmektedir.

Akıl oyunları her yaşta ve tek başına oynanabilen oyunlardır. İhtiyacınız olan sadece kalem ve silgidir. Akıl oyunlarıyla tanışan ve seven çocukların boş zamanlarında can sıkıntısı çekme gibi bir dertleri yoktur. Çünkü onlara eşlik edecek her zaman farklı bir bulmaca, etkinlik vardır. Akıl oyunlarıyla uğraşan çocukların el becerileri ve yazma becerileri de olumlu yönde gelişmektedir. Akıl oyunları çocukların problemleri algılama ve değerlendirme, mantık yürütme, problemlere farklı şekillerde bakabilme, hızlı ve doğru karar verebilme becerilerini geliştirme, bir konuya odaklanma alışkanlığını geliştirme, plan yapma, akıl yürütme becerilerinin geliştirilmesini sağlamaktadır.

Sudoku, harf bulmaca vb. gibi zihnimizi meşgul edecek çeşitli akıl oyunlarını çantamızda bulundurabilir veya bağımlısı olduğumuz bilgisayarlarda, tabletlerde, cep telefonlarımızda yükleyebiliriz. Çocuklarımızı daha ufak yaştan bu tür oyunlara alıştırırsak hem teknolojik olarak bilgisayar oynama hevesini gidermiş oluruz hem de zihinsel olarak gelişmesini sağlarız. Çantanızda veya bilgisayarınızda taşıyacağınız akıl oyunlarını boş vaktinizin olduğu her zaman diliminde ve her yerde çözebilirsiniz.

TURGAY ÜLKER
Akıl ve Zeka oyunları Eğitmeni
Üst Kademe Satranç Antrenörü ve Spor Koçu

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir