Bilsem’e Çalışılmalı mı?

Bilsem’e Çalışılmalı mı?

Arkadaşlar Yıldıray Çamdeviren’in yazısını sizlerle paylaşıyorum.

ÖNEMLİ…

Bilim ve sanat merkezlerinde destek eğitim alacak üstün yetenekli çocukların belirleneceği grup tarama uygulamalarında çocukları başarılı olsun diye aileler, internet internet, kitapçı kitapçı dolaşıyorlar. O kadar üzülüyorum ki bu ailelere.

Zannediyorlar ki bu uygulamalar bir sınav ve çocukları da sözde bu amaçla hazırlanmış kitaplara ya da deneme sınavlarına çalışınca bilim ve sanat merkezine yerleşecekler.

Defalarca buradan yazdım. Bilim ve sanat merkezine öğrenci seçiminde yapılan uygulama bir sınav uygulaması değildir. Bu uygulamalarda bilgi ya da akademik alana ait ders konuları dikkate alınmaz. Aday gösterilen çocukta; alt zihinsel yetenek alanlarına ait donanım varsa bu uygulamaları başarabilecektir.

Yani; ayırt etme zekası, akıl yürütme zekası, şekil uzay zekası, dilsel ve hesaplama zekaları varsa, çocuk bu uygulamalarda doğuştan getirdiği donanımı kadar performans gösterecektir.

Dolayısıyla, çocuğun çalıştırılması, onlarca deneme sınavına sokulması, onlarda gereksiz bir sınav kaygısı oluşturmaktan ve bu işler için de yüzlerce lira harcamaktan öteye gitmeyecektir.

Değerli anne babalar. Hem kendinizi hem de çocuklarınızı, bilim ve sanat merkezine hazırlık adı altında gerçekleştirilen, sadece ama sadece paranızı kapmaya yönelik bu tuzaklardan koruyunuz.

Bir kez daha söylüyorum. Çocuğunuzun yeteneklerine ait donanımları üst düzeydeyse belli bir performans puanı almasını kimse engelleyemez. Fakat, donanımları yetersizse ne yaparsanız yapın bu uygulamalarda istenilen performansı gösteremez. Bu yüzden ne kendinize ne de çocuğunuza yazık etmeyiniz.

Çocuklarınızın, stressiz, kaygısız ve yorgun olmayan bir zihinle bu uygulamalara girmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu bir zihinsel yetenek uygulamasıdır.

Siz siz olun sanki bir sınavmış gibi çocuğunuza bu uygulamayı anlatmayın ve algılatmayın.

Bunun bir başarı sınavı olmadığını, bir zeka oyunu olduğunu çocuklarınıza söyleyin.

Göreceksiniz süreçten korkmayacaklar aksine bir an önce performans sergilemek için can atacaklar.

Her şey gönlünüzce olsun…

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir