İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi

İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi

Arkadaşlar size bir internet dahisi olan ,26 yaşında intihar eden Reddit ve RSS’in yaratıcılarından Aaron Swartz’ın hikayesini izlemenizi tavsiye ederim.

8 Kasım 1986’da Şikago ‘da doğan Aaron Hillel Swartz 3 yaşında okumayı öğrendi ve  13 yaşında kurduğu The Info Network ile ArsDigita Ödülünü aldı. The Info Network sitesi bugn sürekli olarak baş vurduğumuz Wikipedia ile hemen hemen aynı görevi üstlenmekteydi. Aaron 14 yaşında ise RSS (Rich Site Summary/Zengin Site Özeti) adı verilen internet besleme formatını geliştiren grupta yer aldı. Stanford Üniversitesi ‘ne giden Swartz, burada bir sene sosyoloji okuduktan sonra okulu bırakarak, Kasım 2005’te Reddit’le yollarını birlrştirdi ve Aaron, Reddit’in üç kurucusundan biri oldu. Ekim 2006’da ise bu dahi çocuğun kurucularından biri olduğu Reddit, Wired’ın sahipleri tarafından satın alındı.

Amerika’da PACER adı verilen bir sistemde, mahkeme sonuçları 8 cent ile halka sunuluyordu. Aaron, 2009’da sistemde bulduğu bir açıklıktan faydalanarak sistemdeki milyonlarca sayfalık bilgiyi indirerek halka açık hale getirdi. 2011 ‘de ise JSTOR’dan 4 milyona yakın makaleyi bilgisayarına indirip halka sundu. Bilgi korsanlığı ve yasadışı dosya indirme suçlarından hakkında 13 kez dava açılan Aaron, için 1 milyon dolar ve 35 yıl hapis cezası bekleniyordu. NewYork’taki evinde 11 Ocak 2013’te kendini asarak 26 yaşında yaşamına son verdi.

İsim: İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi / The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Senaryo: Brian Knappenberger

Yönetmen: Brian Knappenberger

Konu: RSS ve Reddit’in geliştirilmesinde çok önemli roller oynayan, ancak yasadışı internet faaliyetlerine katıldığı için yargı önüne çıkan davası bitmeden yaşamına son veren Amerikalı bilgisayar programcısı Aaron Swartz’ın (1986-2013) hikayesini anlatan film.

Film hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir