Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir

Arkadaşlar bugün sizlere Bilim Ve Sanat Merkezinde Edebiyat Danışmanlığı yapan, bütün çocukların sakladığı hazinelerini keşfeden ve hazinelerini gün yüzüne çıkarmalarında çok büyük destek olan, oğlumun da en kıymetlilerinden değerli öğretmenimiz Meryem Güneş Berberoğlu’nun “Her Çocuk Özeldir” başlıklı yazısını paylaşıyorum.

Her bir çocuk, birbirinin rakibi değil farklılığıdır.
Rekabetçi eğitim öğretim ortamları, çocuğun kişisel ve psikolojik gelişimine zarar verir.

Her bir insan birbiriyle kıyaslanamayacak kadar farklı ve özeldir.

Yarıştırma Mantığı

Eğitim ortamlarında sıkça başvurulan bu bilimsel temeli olmayan yarışmavari tüm yaklaşımlar bilmeden çocuğu bireysel özelliklerinden uzaklaştırır .

Diğeri gibi olma çabasına sokar , zaman içinde sıradan herkes gibi olan biri olur , bütün kendine has yeteneklerini de kaybetmiş olur.

Birlik beraberlik duygusu yerine ayrıştırıcılık aşılar .Yanında olan arkadaşını bir anda karşısında rakibi gibi görünce , ona karşı kendi içinde kıskançlık , ondan uzaklaşma , onunla ilgili kötü duygular besleme ; ya da onun gibi davranışlar sergileme tutumuna girer.
Kişisel gelişim evresini henüz tamamlamadığı için ” kaybetmeyi öğrensin ” yaklaşımını anlamakta güçlük çeker.

O yaşlarda bir çocuk için yenilgi duygusunun erken yaşta hayatına girmesi; çocukta özgüven zedeleyici, kıskançlık gibi kişisel psikolojik gelişime zarar veren birçok yanlış sonuçları beraberinde getirir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

1 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir